akademia

Akademia Magazynu Akwarium

Animals’ Days, Nadarzyn 29-31 marca 2019

Podczas trzech dni trwania Akademii Magazynu Akwarium można będzie nie tylko uczestniczyć w warsztatach i pokazach zakładania zbiorników w stylu nature, akwariów morskich czy biotopowych, ale również – dzięki zaproszonym i współtworzącym wystawę Partnerom – zagłębić się w świat akwarystyki z prawdziwego zdarzenia.

Estetów i miłośników wyrafinowanego piękna z pewnością zauroczą duże i małe akwaria japońskie oraz roślinne. Zwolenników odtwarzania konkretnego środowiska do zadumy zmuszą z kolei akwaria biotopowe, wśród których silną reprezentację stanowić będą akwaria z ascetycznym wystrojem oraz pływającymi w nich endemicznymi pielęgnicami z jeziora Tanganika.

Czy na wystawie pojawią się też najróżniejsze organizmy morskie – choćby ukwiały, rozgwiazdy i ryby z rafy koralowej? Ależ oczywiście!

Dzieci zapoznają się z prawidłowym chowem bojowników i złotych rybek. Zresztą specjalnie dla najmłodszych przewidzieliśmy w tym roku kurs zakładania małych akwariów dekoracyjnych, który zwieńczony zostanie konkursem z nagrodami!

Na samej wystawie nie zabraknie różnych gatunków piranii, płaszczek, poskoczków, tropikalnych sumów, zjawiskowych dyskowców, a także unikatowych zbrojników, które żwawo przemieszczać się będą w akwarium imitującym rwącą rzekę Ameryki Południowej, a jakby tego było mało – egzotycznych krabów i krewetek z Sulawesi,

Ku nauce pokażemy wszystkim rodzime gatunki Narwi, a ku przestrodze – bezkręgowce i ryby inwazyjne, które, choć obce naszemu środowisku, coraz częściej się w Polsce zadomawiają.
Ale na tym nie koniec! Zwiedzający strefę Akademii Magazynu Akwarium zobaczą terraria i wiwaria odzwierciedlające środowiska lasu deszczowego, stepu oraz pustyni z typowymi dla tych środowisk mieszkańcami – upodabniającymi się do gałązek i liści straszykami, drapieżnymi modliszkami, ślimakami olbrzymimi, chrząszczami, pająkami i skorpionami. Będą jaszczurki, a nade wszystko drzewołazy, czyli bajecznie kolorowe i śpiewające żaby, w których toksycznej wydzielinie swe śmiercionośne strzały nurzali kiedyś Indianie.

Na wystawie będzie można zapoznać się z suwakami skalnymi i porozmawiać o jeżach i wiewiórkach – o tym, jak im mądrze pomagać.

Cała zaś strefa AmA znajdzie się w zielonej otulinie – wśród roślin wodnych i błotnych, pośród bogactwa zdumiewających roślin mięsożernych (rosiczek, dzbaneczników, muchołówek), a nawet kolekcjonerskich storczyków botanicznych, których przecież nie kupimy w kwiaciarni.

WARSZTATY / POKAZY I PRELEKCJE / WYKŁADY:

  • SCENA GŁÓWNA

11:00-12:00 – Sobota: Rola akwarium w edukacji dzieci i młodzieży (Radosław Wąs, CEEiRJ w Szczecinku)

12:00 – 13:00 Niedziela: Wszystko, co powinniście wiedzieć o wiewiórkach – prezentacja multimedialna dla dzieci (Magdalena Lorenz, Jeżonauci)

  • STREFA AMA – PRELEKCJE, WARSZTATY I POKAZY:

Sobota 30.03

10:30 – Powitanie gości i uroczyste otwarcie Akademii Magazynu Akwarium (Waldemar Jastrzębski i Paweł Czapczyk)

11:00 – Projekt arowana. O arowanach srebrnych w naturze i akwarium (Krzysztof Tomaszewski, Oya.pl)

11:30 – Inwazyjne gatunki ryb i bezkręgowców w polskich wodach (Bartłomiej Szpakowski, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie)

12:15 – 13:45 – Pokaz zakładania akwarium w stylu nature (Michał Adamek, Aqua Show)

14:00 – 15:15 – Pokaz zakładania akwarium biotopowego w stylu Black Water (Łukasz Kułakowski i Piotr Gajewski)

15:30 – 17:30 – Sztuka zakładania akwarium dla dzieci i konkurs dla dzieci na aranżację akwarium dekoracyjnego (Małgorzata Tarczyńska, Dominika Milewska, Podwodne Ogrody)

Niedziela 31.03

10:30 – Rośliny akwariowe w XXI wieku (Mariusz Pożoga, Laboratorium 313

11:00 – Wpływ żywienia na rozród ryb (dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta, Tropical)

12:00 – Endemiczne pielęgnice z Madagaskaru (Piotr Korzeniowski).

13:00 – Jak zakładać terraria tropikalne, leśne i stepowe dla różnych płazów i gadów (Anna i Pascal van Duurling, Terradise)

13:45 – Nowoczesne rozwiązania dla Twojego akwarium i terrarium – prezentacja nowości Fluval i Exo Terra (Paweł Kasperek, Hobby)

14:45 – Błędy w akwarystyce morskiej. Fakty i mity (Sławomir Drobnik, ŁSAiT)

15:45 – Złoty środek na choroby ryb (Jacek Ambrożkiewicz, Gupikowa Laguna)

16:45 – Oficjalne zakończenie Akademii Magazynu Akwarium