DZIESIĄTKI TYSIĘCY ZWIEDZAJĄCYCH NA ANIMALS DAYS 2018. KOLEJNY SUKCES IMPREZY ORGANIZOWANEJ W PTAK WARSAW EXPO.

targi animals days 2018

2. Targi Zoologiczne Animals Days zakończyły się organizacyjnym i frekwencyjnym sukcesem – do Ptak Warsaw Expo przyjechało niemal 50 tysięcy odwiedzających, którzy, którzy podziwiali tysiące zwierząt oraz stoiska niemal 230 wystawców. Tegoroczna wystawa zajęła prawie 50 tysięcy metrów kwadratowych.

W dniach 6-8 kwietnia, w warszawskim Nadarzynie pojawili się wszyscy ci, którzy kochają zwierzęta. Na terenie Ptak Warsaw Expo przygotowano atrakcje zarówno dla profesjonalistów (jak międzynarodowe wystawy psów oraz kotów rasowych), jak i porady dla tych, którzy dopiero próbują przygarnąć zwierzęta.

W sobotę i niedzielę można było długie godziny spędzić na Międzynarodowej Wystawie Kotów Rasowych. Wystawcy z Polski i zagranicy prezentowali koty różnych ras – obecne były m.in. koty rasy brytyjskiej, syjamskie, maincoon, koty syberyjskie. Można było podziwiać też koty norweskie leśne, selkirk rexy, koty tajskie oraz fascynujące wiele osób bezwłose sfinksy petersburskie. Oprócz rywalizacji ważny był też aspekt edukacyjny – wystawcy chętnie i z nie ukrywaną dumą rozmawiali o swych okazach, udzielali też fachowych porad.

Emocje towarzyszyły też Międzynarodowej Wystawie Psów organizowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce. Zaprezentowano tu 180 ras, które oceniali międzynarodowi sędziowie, zaproszeni specjalnie na tę imprezę aż z 12 krajów. Psy pokazywane były na koniec każdego z dni w innych konkurencjach finałowych: najlepszy pies ras polskich, użytkowych, najlepszej pary oraz grupy hodowlanej, najpiękniejszego młodszego szczenięcia, szczenięcia, weterana, juniora, ale także najpiękniejszego przedstawiciela ras nieuznanych. O psach długo i ciekawie opowiadano – przebrani w stroje szlacheckie pasjonaci prezentowali m.in. historię ogara polskiego.

Wszyscy właściciele psów mogli korzystać ze szkoleń i warsztatów. Część z nich adresowana była nawet do tych, którzy czworonogów jeszcze nie posiadają i dopiero planują zakup lub adopcję psa. Sporą popularnością cieszyły się panele prowadzone przez Anetę Awtoniuk (prowadzącą program SuperPies, instruktorka szkolenia psów, trenerkę psów, behawiorystkę zwierzęcą) podczas których można było uzyskać wiele praktycznych porad – nawet takich, jak dobrać właściwą maskotkę do charakteru naszego pieska.

Kolejnym gościem Animals Days 2018 był Andrzej Makacewicz – jeden z najbardziej doświadczonych znawców koni w Polsce, twórca Akademii Jeździeckiej JNBT. Ekspert przyjechał na zaproszenie Fundacji Animal Rescue Polska, która na targach zaprezentowała Strefę Jeździecką z końmi huculskimi. Andrzej Makacewicz pokazał jak poprzez szacunek do zwierząt budować wyjątkowe relacje z końmi. Wielką popularnością cieszyła się Peruwiańska Strefa Neli, na której można było nie tylko zrobić sobie zdjęcie lub wziąć autograf od znanej podróżniczki, ale także pogłaskać i poznać zwyczaje alpak – zwierząt, które coraz częściej wykorzystywane są do terapii i pracy z dziećmi.

Tłumy pojawiły się też w hali B, gdzie prezentował się Lubelski Związek Hodowców Królików Rasowych, który przedstawił aż 22 rasy tych sympatycznych zwierząt. Odwiedzający mogli zobaczyć także szczury rodowodowe zgromadzone na dwóch wystawach: krajowej i międzynarodowej, przygotowanych przez Stowarzyszenie Hodowców Szczurów Rodowodowych w Polsce. W ramach targów odbyły się obchody Światowego Dnia Szczura. Nie zabrakło też Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek.

Z kolei na stoiskach akwarystycznych w sobotę i w niedzielę niemal przez cały czas można było uczestniczyć w wykładach i szkoleniach, przygotowanych w ramach Akademii Magazynu Akwarium. Wystawcy m.in. długo opowiadali o tym, jak hodować rzadkie, tropikalne gatunki. Można było też nie tylko podziwiać, ale i dowiedzieć się w jaki sposób przystosować swój dom i akwarium do tego, by mieć… własnego kraba. Zaskoczeniem dla wielu były akwaria biotopowe z pielęgnicami z jeziora Tanganika oraz pyszczakami z Malawi.

Dla tych, którzy na Animals Days przybyli z ciekawości, a ze światem zwierząt nie byli dobrze zaznajomieni zaskoczeniem mogło być stoisko nazwane.. . wystawą kawii domowych. Kawie, czyli nic innego jak nasze poczciwe świnki morskie prezentowane były w ramach III Stołecznej oraz X Klubowej Wystawy Świnek Morskich. Prezentowano tu 20 ras kawii, a ocen dokonywali doświadczeni sędziowie – Monika Czarnecka oraz Rafał Czarnecki.

O to, by było wiele atrakcji, zadbali także wystawcy, których pojawiło się ponad 230. Wiele stoisk urzekało rozmachem i klimatem zarazem. Na stoisku firmy Aquael można było podziwiać akwaria, które były jednocześnie pracami konkursowymi na ciekawą aranżację domowego środowiska wodnego. Z kolei na stoiskach Kakadu odbywały się animacje dla najmłodszych, można było też uczestniczyć w spotkaniu ze znaną obrończynią praw zwierząt, piosenkarką, reprezentantką Polski podczas ubiegłorocznego konkursu Eurowizji – Kasią Moś.

Wystawcy zgodnie podkreślali, że Animals’ Days to niebywały sukces frekwencyjny i bardzo często powtarzali: „do zobaczenia za rok”.

W piątek wieczorem obyła się uroczysta gala, podczas której przyznano nagrody w II Niezależnym Plebiscycie Branży Zoologicznej Magazynu ZOOBRANŻA. Uroczystość swoimi występami uświetnili Agnes Violin oraz Tomek Makowiecki.

Następna edycja wydarzenia 29-31 marca 2019 roku.